Bakan Fidan: Avrupa Birliği, Türkiye olmadan küresel bir aktör olamaz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Avrupa Birliği’nin Türkiye olmadan küresel bir güce sahip olamayacağını belirterek “Türkiye’siz AB’nin gerçek manada küresel aktör olamayacağını vurgulamak istiyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 14. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu.

Fidan’ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

“Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılına, Hariciye’nin 500. yıl dönümünde Türkiye Yüzyılı’na adım atıyoruz. Vizyonumuz Türkiye’yi sistem kurucu ülke haline getirmektir.

Türkiyesiz AB gerçek aktör olamaz. Sürecin tam üyelikle canlandırılması önemli.

FETÖ, PKK gibi tüm terör örgütleriyle mücadele edeceğiz. Tüm kurumlarımızla terör örgütlerine ve arkalarındaki güçlere, ülkemizde ve bölgemizde göz açtırmayacağız, alan da bırakmayacağız, nefes de aldırmayacağız.

Ege ve Doğu Akdeniz’de çıkarlarımızı hasssasiyetle korumaya devam edeceğiz. Komşumuz Yunanistan ile ihtilaflı meseleleri çözümü konusunda biz samimiyiz. Yunanistan ile pozitif atmosferin devamı için uğraşacağız. Yunanistan’dan, Ege’de bizimle aynı samimiyeti bekliyoruz.

Milli davamız Kıbrıs konusunda duruşumuz açıktır.

Filistin’de kalıcı barışın tek yolu iki devletli çözümdür. Bu vizyona zarar veren her türlü harekete karşı duracağız.

Karadeniz’de tahıl koridorunun işler hale getirilmesi için girişimlerimiz sürüyor. Bunu yapabilen tek ülke Türkiye’dir.

Dış ilişkilerimizin yapısal bir zemine oturması için çalışıyoruz. Bölgesel barış ve güvenlik, refahın da artmasına katkı sunacaktır. Daha adil bir dünya için aktif rol almayı sürdüreceğiz.

Dünyada 10 büyük ekonomiden biri olmak için gayretlerimiz sürecek.

Tüm coğrafyalarla ticari ve ekonomik ilişkilerimizi geliştireceğiz. Enerji ve ulaşım konularında merkez olma konumumuzu artıracağız. TANAP, Hazar Geçişi Orta Koridoru gibi bağlamsallık projelerine öncelik vereceğiz.”


Anıtkabir’i ziyaret etti 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 14. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Anıtkabir’i ziyaret etti. Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakan Fidan, “İlelebet payidar kalacak Cumhuriyet’imizin yüzüncü yıl dönümüne denk gelen bu yılki Büyükelçiler Konferansı’mızın teması ‘Türkiye Yüzyılı’nda Dış Politikamız’dır. Bu konferansta kökleri beş asrı aşan tarihi bir mirasa dayanan diplomasimizi Cumhuriyet’imizin yeni yüz yılında ülkemizin barışı, istikrarı, refahı ve güvenliğine yapacağı katkıları bütüncül bir anlayışla değerlendireceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 14.Büyükelçiler Konferansı kapsamında beraberindeki heyet ile Anıtkabir’i ziyaret etti. Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk koyan Fidan, ardından Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Fidan, şöyle konuştu:

“14.Büyükelçiler Konferansı vesilesiyle Büyükelçilerimiz ile birlikte huzurunuzda olmaktan şeref duyuyoruz. Bugün Türkiye Cumhuriyeti, çizdiğiniz hedefler doğrultusunda azim ve kararlılıkla hiç durmadan yürümekte, bıraktığınız mirası her geçen gün daha da ileri taşıyacak adımları cesaretle atmaktadır. Diplomasimiz bu kutlu yürüyüşün önemli aşamalarından birini teşkil etmektedir. Bakanlığımız 260 dış temsilciliği ile şanlı bayrağımızı dünyanın her köşesinde eşsiz bir gururla dalgalandırmaktadır. İlelebet payidar kalacak Cumhuriyet’imizin yüzüncü yıl dönümüne denk gelen bu yılki Büyükelçiler Konferansı’mızın teması ‘Türkiye Yüzyılı’nda Dış Politikamız’dır. Bu konferansta kökleri beş asrı aşan tarihi bir mirasa dayanan diplomasimizi Cumhuriyet’imizin yeni yüz yılında ülkemizin barışı, istikrarı, refahı ve güvenliğine yapacağı katkıları bütüncül bir anlayışla değerlendireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir