Çavuşoğlu: Mısır’la Libya ve Suriye’de yakın iş birliği içinde olacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile Ankara’da bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

İlk konuşmayı yapan Mevlüt Çavuşoğlu, Şukri’yle son bir ayda üçüncü kez görüştüklerini söyledi.

Çavuşoğlu, “Kahire’de bundan sonra birbirimizi daha sık ziyaret edeceğiz demişti. Kardeşim Samih Şukri’yle son bir buçuk ayda üçüncü görüşmemiz oluyor. Cumhurbaşkanlarımızın Doha’da görüşmesinden bu yana ilişkilerimizin kazandığı ivmeden memnuniyet duyuyoruz. Bugün mevkidaşım ve kardeşim Şukri’ye bu ivmeyi sürdürme irademizi yineledik” dedi.

‘BÜYÜKELÇİ ATAMASI KONUSUNDA BİR SORUN YOK’

“Mısır’la açtığımız yeni sayfayı ortak projelerle, başarı öyküleriyle doldurmak istiyoruz ve önümüzdeki süreçte ilişkileri geliştirmek için somut adımlar atma konusunda da bugün mutabık kaldık” diyen Çavuşoğlu, “Temsil düzeyinin büyükelçi seviyesine yükseltilmesi hususunda somut adımlar atıyoruz. Önümüzdeki dönemde ortak açıklamayla sizleri bilgilendireceğiz. Herhangi bir sorun olmadığı da söylemek isterim” ifadelerini kullandı.

‘LİBYA’DA BAZI FARKLILIKLAR OLSA DA GÖRÜŞLERİMİZ TEMELDE ÇOK AYRI DEĞİL’

İki ülke cumhurbaşkanının görüşmesi konusunda hazırlıkları bugün başlattıklarını söyleyen Çavuşoğlu, iç savaş yaşanan ve çözüm aranan Libya’da “daha yakın iş birliği yapacaklarını” dile getirdi.

Çavuşoğlu, “Bundan sonra Libya konusunda daha yakın iş birliği içinde çalışacağız. Bugünkü görüşmemizde aslında temelde görüşlerimizin çok ayrı olmadığını, bazı yöntemler konusunda farklı düşünebildiğimize fakat bir yol haritası üzerinde çalışarak daha yakın iş birliği içinde olmamız gerektiğine inanıyoruz ve önümüzdeki süreçte birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘MISIR VE ÜRDÜN’ÜN ÇABALARINI DESTEKLİYORUZ’

Suriye’deki gelişmeleri de değerlendirdiklerini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Suriye konusunu da ele aldık. Suriye’de tabi ki bizim de bir angajmanımız var. Son toplantılar önümüzdeki süreçte yapılabilecek dörtlü toplantılar hakkında kardeşim Samih’e bilgi verdim. Suriye’deki kalıcı barış ve istikrar, hepimiz için önemli. Bunun için de ciddi adımların atılması lazım. Bu konuda hemfikiriz. Bu konuda da yine yakın iş birliği içinde olacağız. Görüş alışverişinde olacağız.

Özellikle Libya’da adil, hür ve şeffaf bir seçim olması gerektiğini ve bu seçimin şartlarının oluşması konusunda görüş alışverişinde bulunduk ve bunu üzerine birlikte çalışacağız.

Diğer taraftan Filistin’i de ele almadan toplantıyı bitirmemiz mümkün değildi. Mısır’ın Filistin ve Orta Doğu konusunda oynadığı rolü her zaman takdir ediyoruz. İlişkilerimizin soğuk olduğu dönemde de her konuşmamda ne kadar önemli olduğunu söylüyordum. Mısır’ın ve Ürdün’ün çabalarını destekliyoruz.”

ŞUKRİ: ARKAMIZDA GÜÇLÜ BİR SİYASİ İRADE VAR

Sıcak bir şekilde karşılandıklarını söyleyerek Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür eden Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, “Çok mutluyum, bu hızlı karşılıklı ziyaretlerden. Ve gerçekten ortak vizyonumuz ve aynı zamanda güçlü bir siyasi irade var arkamızda, her iki ülkede ilişkilerin, Türkiye-Mısır ilişkilerinin daha da aktifleştirilmesi ve her alanda yükselmesi için” dedi.

Birçok konuyu ele aldıklarını aktaran Şukri, görüşmelerde en fazla ağırlık verdiklerini konunun ikili ilişkiler olduğunu, ilişkileri en üst düzeye taşıdıklarını dile getirdi.

“Büyükelçi atamasının uygun bir zamanda açıklanması konusunda hemfikir olduklarını” belirten Şukri, Mescid-i Aksa’ya yapılan baskınlar ve Filistinlilerin evlerinin yıkılarak işgalin genişletilmesi nedeniyle İsrail’e tepki gösterdi.

‘YABANCI GÜÇLER SURİYE’DEN ÇEKİLMELİ’

“Türkiye ve Mısır’ın, Libya ile ilgili ortak iradesinin olduğunu” söyleyen Şukri, “Libya kurumlarının tekrar sorumluluklarını geri almaları gerektiği ve orada nezih ve şeffaf seçimlerin yapılması, Libya halkının iradesini yansıtacak bir hükümetin kurulması ve Libya’nın toprak birliğinin korunması konusunda hemfikiriz” diye konuştu.

Şukri, Mısır’la Suriye hükümeti arasındaki temaslarla ilgili Çavuşoğlu’na bilgi verdiğini de sözlerine ekledi: “Suriye’nin egemenliğinin, toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini ve yabancı güçlerin Suriye topraklarından çekilmesi gerektiğini dile getirdim.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir