İzmir İktisat Kongresi Binası Yeniden Açıldı

CUMHURİYETİN ilanından önceki dönemde, 17 Şubat 1923 tarihinde incir-üzüm deposu olarak kullanılan, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde toplanan İzmir İktisat Kongresi’ne ev sahipliği yapan han, İzmir Valiliği’nin önderliğinde, yeniden kongre merkezi şeklinde inşa edilip, İzmirlilerin hizmetine sunulacak hale getirildi. İktisat Kongresi Binası’nın ilk konukları ise 23 Nisan coşkusu yaşayan çocuklar oldu.

17 Şubat tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı yürütücülüğü ve Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde açılması ve 4 Mart’a kadar sürecek 100’den fazla oturumla, 15 farklı ülkeden yabancı akademisyenler ile Türkiye’den 150’den fazla akademisyen, iş insanı, bürokrat, sivil toplum ve özel sektör temsilcileri ile basın mensuplarına ev sahipliği yapması beklenen İktisat Kongresi, 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli asrın felaketi nedeniyle ertelenmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Nisan tarihindeki İzmir programında resmi açılışının yapılması beklenen yeni kongre binasının ilk konukları ise 23 Nisan coşkusu yaşayan minikler oldu.

‘GELECEĞİ SİZLERE EMANET EDİYORUZ’

Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda çeşitli okullar ve halk eğitim merkezlerince hazırlanan folklor gösterileri, mini tiyatro oyunu, şarkı ve şiirlerin yer aldığı programda yeni İktisat Kongresi Binası ilk konuklarını ağırladı. Programda konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, gençlere tarihi bir güne tanıklık ettiklerini, yeniden inşa edilen tarihi kongre binasının ilk konukları olduklarını belirterek, “Ülkenin kuruluş süreci devam ederken, bir taraftan Lozan görüşmelerinin çıkmaza girdiği ve ara verildiği bir dönemde Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Paşa liderliğinde, Kazım Karabekir ve Fevzi Çakmak paşalarla birlikte o günkü coğrafyadaki tüm ekonomik gruplardan binlerce kişinin katılımıyla, İzmir’de, yeni kurulacak ülkenin ekonomik, iktisadi temellerinin atıldığı tarihi bir kongre gerçekleştirilmiştir. İşte, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, o binanın temelleri üzerinde yenilenen kongre binasının ilk konukları, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılını gerçekleştirecek siz gençlersiniz. Geleceği sizlere emanet ediyoruz. Tüm dünya, Türkiye’yi daha ileriye taşıyacak, ülkeyi en büyük dünya ekonomileri arasına sokacak siz gençleri bekliyor. Bu salon buna şahitlik ediyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir