Kar gibi beyaz çamaşırların sırrı…İşte çamaşırları beyazlatmak için takip etmeniz gereken adımlar:

Beyaz çamaşırlardaki sarı lekeler ve beyaz gömlek sararması ise birçoğumuzun adeta korkulu rüyasıdır. Halbuki doğru şekilde uygulanan yıkama yöntemleri sayesinde zamanı geri almak mümkün olabilir. Nasıl mı? İşte çamaşırları beyazlatmak için takip etmeniz gereken adımlar:

  • Kar gibi beyaz çamaşırlar için öncelikle beyaz çamaşır yıkama tekniklerini bilmeniz gerekir. Bunun ilk adımı da beyazları sadece kendi renkleriyle birlikte yıkamaktır. Beyaz çamaşırlarınızın rengi ne kadar açık olursa olsun asla başka renklerdeki kıyafetlerinizle birlikte yıkamamalısınız. Aksi halde diğer renkler birbirine karışarak çamaşırlarınızın grileşmesine neden olabilir.
  • Eğer beyaz çamaşırlarınızda istediğiniz sonucu almakta zorlanıyorsanız, onları sıcak suda yıkamak yerine bir müddet soğuk suda beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.
  • Beyaz çamaşırlarda en doğru sonucu alabilmek için en önemli detaylardan biri de beyazlar için üretilen deterjan ve yumuşatıcıların tercih edilmesidir.
  • Beyaz çamaşırlarınızı yıkamaya karar verdiğinizde çamaşır makinenizi çok fazla doldurmamaya özen göstermelisiniz. Eğer çok fazla çamaşırı aynı anda yıkamaya çalışırsanız beyaz çamaşırlarınızın rengi koyulaşabilir. Böyle bir durum ise maalesef renk almış beyaz çamaşırlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olur.
  • Beyaz çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra makinede kurutmaktan kaçınmalısınız. Eğer mümkünse doğal havalandırması olan ve bol güneş ışığı gören bir yerde kurutma işlemini yapmalısınız. Böylece hem çamaşırlarınız daha hızlı kurur hem de güneş ışınlarının etkisiyle beyaz çamaşırlarınızın rengi daha parlak olur.
  • Bazı durumlarda beyazların rengini açmak için tercih edilen çamaşır suyunu çok dikkatli kullanmaya özen göstermelisiniz. Havlu ya da iç çamaşırlarında iyi sonuç veren çamaşır suyu, keten ya da diğer kumaş türlerinde beklediğiniz etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle hassas kumaş dokusu olan eşyalarınızı yıkarken çamaşır suyunu hassas kumaşlara uygun türden seçmelisiniz.

Doğal yollardan tertemiz beyazlar

Beyaz çamaşırlar için karbonat
Çamaşırlarda karbonat kullanmak eskilerin bildiği bir yoldur. Bazıları, çamaşır makinesinin deterjan gözüne toz deterjanla karbonat ekleyerek bunu yapmayı tercih eder.Doğrudan çamaşır makinesine eklenen karbonatın daha etkili sonuç verdiği söyleniyor.

Beyaz sirke ile kar gibi beyazlar
Ev ve yiyecek temizliğinde son yılların gözdesi beyaz sirke, beyaz çamaşırlara parlaklık vermek için de ideal bir malzemedir. Beyaz çamaşırları beyazlatmak için bir ölçek damıtılmış sirke ve altı ölçek ılık su karışımı hazırlayın. Çözeltiyi bir leğen, kova, küvet veya çamaşır makinesi tamburunun içine dökerek çamaşırları burada bekletin. Giysileri bir gece boyunca bu suyun içinde bekletin. Ardından kumaşa uygun sıcaklığı ayarlayarak her zamanki gibi yıkama yapın. Bu yıkama, sirke kokusunu gidermek için yeterli olacaktır.

Limonun gücünden yararlanın
Beyaz giysileri yıkarken, parlak kalmalarına yardımcı olmak için çamaşır makinenizin içine bir bardak taze sıkılmış limon suyu ekleyin. Çok kirli haldeki beyaz pamuklu çoraplar ve bunlara benzer giysiler için işte size bir püf noktası: Geniş kesilmiş limon dilimlerini büyük bir tencerenin içindeki kaynar suyun içine koyun. Tencerenin altını kapatın. Çorapları bu tencereye koyun ve 1 gece boyunca bekletin. Ertesi gün çamaşır makinesinde normal yıkama yaptırın.

temizsozluk.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir