Ekvador’da tutuklu çete lideri ‘kayboldu’, olağanüstü hâl ilan edildi

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da hapishanelerde çıkan isyanlar ve ülkenin en büyük uyuşturucu çetesi liderlerinden Adolfo Macías Villamar’ın tutulduğu cezaevinden kaybolmasının ardından 60 günlük olağanüstü hâl (OHAL) ilan edildi. Ülke genelinde geceleri sokağa çıkma ve toplanma yasağı da uygulanacak. Devlet Başkanı Daniel Noboa, orduya hapishanelerde kontrolü ele geçirmesi için yetki verdiğini açıkladı.

BAŞKAN ADAYINA SUİKAST DÜZENLENMİŞTİ

“Fito” lakabıyla tanınan ve Los Choneros uyuşturucu çetesinin lideri olan Adolfo Macías Villamar, ülkenin batısındaki Guayaquil kentindeki cezaevinin yüksek güvenlikli özel bir bölümünde tutuluyordu. 7 Ocak Pazar günü ortadan kaybolan Fito’nun ülkedeki hapishanelerde süren isyanların arkasındaki isimlerden olduğu tahmin ediliyor. Ülkenin özellikle en kalabalık altı hapishanesinde son aylarda büyük isyanlar yaşanıyor. Bazı hapishanelerdeki mahkumların gardiyanları rehin aldığı haberleri geliyor.

Ekvador’da cezaevlerinde çeteler arasında yaşanan kavga ve çatışmalarda 2021’den bu yana 400’den fazla tutuklunun hayatını kaybettiği belirtiliyor. Kasımda devlet başkanı seçilen Daniel Noboa, ülkedeki güvenlik sorununu çözme vaadinde bulunmuştu. Seçim kampanyası sırasında, ağustosta da yolsuzluk ve çetelere karşı seçim kampanyası yürüten başkan adayı Fernando Villavicencio, bir mitingde düzenlenen suikastla hayatını kaybetmişti.

‘BARIŞI YENİDEN TESİS EDENE KADAR DURMAYACAĞIZ’

Devlet Başkanı Noboa, olağanüstü hâl ilanının ordu ve polisin ülkenin hapishanelerindeki kontrolü ele geçirmesine imkan vereceğini belirtti. 36 yaşındaki eski iş insanı Noboa, “Bu narko-terörist gruplar bizi korkutabileceklerini ve onlara boyun eğeceğimizi düşünüyor. Teröristlerle müzakere etmeyeceğiz ve barışı yeniden tesis edene kadar durmayacağız” dedi.

Fito’nun tutulduğu La Regional cezaevinin kontrolünün büyük oradan uyuşturucu çetesi Los Choneros’un elinde olduğu belirtiliyor. La Regional, beş farklı bölümden oluşan bir cezaevi kompleksi ve burada 12 binden fazla mahkum tutuluyor. Fito, 12 yıllık tutukluluğunun büyük kısmını burada geçirmişti. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir