Emekli Maaşına Zam Açıklaması Sonrası Tarih Verdi, Milyonları Uyardı. Kontrol Onda, Daha Beteri Geliyor

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisini yakından ilgilendiren önemli bir kabin toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yüzde 5 ek zam yapılarak yüzde 42,6 oranında bir artış gerçekleştirildiğini açıkladı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI YÜKSELDİ

Erdoğan, en düşük emekli maaşının 10 bin liraya yükseltildiğini duyurdu.

EKONOMİ UZMANINDAN DİKKAT ÇEKEN TESPİTLER

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aziz Çelik, zammın ekonomik boyutuna dair önemli tespitlerde bulundu. Çelik’e göre, emekliye resmi enflasyonun altında zam yapılması, ekonominin kontrolünün belirli bir ekibin elinde olduğunu gösteriyor.

ENFLASYON İDDİALARININ YALANLANMASI

Çelik, AKP yönetiminin “enflasyona ezdirmeyeceğiz” iddialarının gerçekleşmediğini belirtti. Mehmet Şimşek ve ekibinin resmi enflasyonun altında emekli zammını dayattığını ifade eden Çelik, bu durumu siyasi sorumluluk olarak AKP ve hükümete atfetti.

YENİ BİR DÖNEME İŞARET: PÜR NEOLİBERALİZM

Prof. Dr. Aziz Çelik’e göre, bu ekonomik politikaların ardından, 31 Mart seçimleri sonrasında daha radikal bir neoliberal yaklaşımın yeniden gündeme gelebileceği endişesi ortaya çıkıyor.

Çelik şunları kaydetti:

“Emekliye resmi enflasyonun bile altında zam yapılması ekonomide iplerin Mehmet Şimşek ve ekibinin elinde olduğunu gösteriyor.

AKP yönetiminin “enflasyona ezdirmeyeceğiz” iddiaları yalan oldu.

Şimşek ve ekibi seçim meçim dinlemeyip resmi enflasyonun altında emekli zammını dayattı ve hükümet de kabul etti. Şimşek ve ekibi ne dediyse o oldu!

Kuşkusuz siyasi sorumluluk AKP ve hükümete ait.

31 Mart seçimlerinden sonra bunu daha da beteri var: Pür neoliberalizm yeniden geliyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir